Najpopularniejsze zapachy w historii / Część Pierwsza

Wizyta w perfumerii może okazać się dużym zaskoczeniem dla osób, które rzadko tam bywają. Wybór rozmaitych flakonów od renomowanych marek jest ogromny, a ilość zapachów może nam przyprawić o zawrót głowy. Zaczynając zatem swoją przygodę z perfumami, warto poznać największe klasyki, które zdobyły ogromną popularność na całym świecie i mimo upływu lat cieszą swoim zapachem kobiety i mężczyzn na całym świecie.

Lista perfum została przygotowana przez jedną z najbardziej ekskluzywnych perfumerii na świecie, Harrods, która zestawiła 20 różnych zapachów zarówno kultowych klasyków znanych od lat, jak i kilka relatywnie nowych flakonów, które powstały niedawno, lecz zdobyły rzesze miłośników. W dwóch częściach zaprezentuję wam 11 klasyków wyróżnionych przez Harrodsa.

Przywiązanie wielu osób do danego rodzaju perfum jest ogromne, co niewątpliwe świadczy o tym, jak bardzo potrzebujemy otaczać się pięknymi zapachami na co dzień. Oto najpopularniejsze klasyczne zapachy według Harrods:

CHANEL NO 5

Find your signature scent: sexy fragrances to try now! Chanel No. 5.

To niewątpliwie najpopularniejsze perfumy na świecie, które rozpoznaje praktycznie każdy. W tym roku No 5 obchodzi setne urodziny powstania receptury stworzonej przez Francuza Ernesta Beaux, który wcześniej komponował zapachy na rosyjskim dworze. Gabrielle Coco Chanel zdecydowała wypuścić je na rynek w roku 1922, po licznych próbach dziesięciu wariantów, z których Coco wybrała zapach numer 5. Chanel No 5 były ulubionymi perfumami Marilyn Monroe. To także od tych perfum zrodził się pomysł nakładania perfum przez kobiety w miejsca, gdzie całują je mężczyźni, czyli na nadgarstki, szyję oraz za uszy.

SHALIMAR – GUERLAIN

Known as the 'Forbidden Fragrance,' Shalimar seduced the world at its 1925 launch and continues to entice with its daring, sensual notes of bergamot, iris, vanilla and exotic amber. This romantic classic in its famous art deco bottle is the quintessential oriental fragrance. Notes: bergamot, lemon, jasmine, rose, May rose, iris, incense, opopanax, tonka bean, vanilla

Zapach Shalimar został stworzony w 1925 przez Jaques Guerlain, który zainspirował się historią cesarza Szahdźahana, który poznał miłość swojego życia w ogrodzie Shalimar, dla której później zbudował Taj Mahal. Zapach w pierwszych latach został nazwany rewolucyjnym, dzięki orientalnemu aromatowi z nutami irysa, jaśminu, wanilii i róży.

L’AIR DU TEMPS – BY NINA RICCI

Another long time favorite - especially for summer. L'Air du Temps by Nina Ricci. Some things do last...

Perfumy zaprojektowane w 1948 roku mają wyjątkowo delikatny i czysty zapach, w którym można wyczuć nuty róży, goździka, gardenii i jaśminu połączonych z ostrym piżmem, drzewem sandałowym i korzeniem irysa. Niezmiennie od 60 perfumy L’air du temps są wyjatkowo popularne, a flakon sprzedawany jest co 5 sekund na całym świecie.

JOY – JEAN PATOU

Scent of a Woman: The 10 Most Classic Fragrances of All Time

Zapach powstał w Nowym Jorku tuż po wybuchu wielkiego kryzysu. Skomponowany został przez Jean Patou, który chciał zaoferować klientom perfumy, po które nie trzeba było wybierać się do Paryża. Wykorzystano najcenniejsze dostępne surowce, a Joy zdobył tytuł “najbardziej kosztownego zapachu na świecie”. Nic dziwnego, do stworzenia jednej uncji perfum potrzeba 10.600 kwiatów jaśminu i 336 róż.

POISON – CHRISTIAN DIOR

Dior Poison Perfume Collection for Women To design your own dark and dangerous perfume check out  http://www.designyourownperfume.co.uk

Poison swoją premierę miał w roku 1985 i momentalnie zdobył ogromną popularność. Wydaje się, że ten filetowy flakon zawierający intensywny zapach świetnie oddaje duch lat 80. Można wyczuć w nim nuty tuberozy, opoponaxu i kolendry. Jest to zapach mocny, dość ostry, zdecydowanie podkreślający osobowość.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *