Jak dobrać perfumy?

Dobranie idealnych perfum, które będą świetnie współgrać z naszym charakterem, stylem życia, a zarazem będą podkreślać zmysły i dodawać pewności siebie jest niełatwy zadaniem, które wymaga wiele cierpliwości i zdecydowania, bo wybór jest naprawdę ogromny. Perfumy są równie ważne jak ubranie, które razem tworzą naszą wizytówkę. Wybranie zapachu, który będzie spójny z naszą wymaga eksperymentowania z różnymi nutami zapachowymi. Na co warto zwrócić uwagę?

Poszukiwanie pasujących do nas perfum jest zadaniem, które często może przyprawić nas o ból głowy dosłownie, dlatego że nasz zmysł węchu jest w stanie dokładnie odróżnić aromaty tylko 3 różnych zapachów pod rząd. Następnie węch nie działa tak dobrze, może „przeoczyć” niektóre nuty zapachowe, a zbyt intensywne zapachu w dużych ilościach mogą spowodować migrenę. Przygotujmy się zatem do wizyty w drogerii, dowiadując się jakie perfumy są w ofercie, jak je oceniać i jakie rodzaje zapachów mamy do wyboru.

Co możemy zobaczyć na półkach sklepowych?

Każda kompozycja zapachowa składa się z mieszanki określonych olejków eterycznych rozpuszczonych w alkoholu. I właśnie od stężenia tych olejków zależy jak będziemy nazywać konkretne kombinacje. Do wyboru mamy perfumy, wodę perfumowaną, wodę toaletową oraz wodę kolońską. Perfumy są najbardziej intensywne, zawierają pomiędzy 20-43% olejków eterycznych i są niezwykle drogie. Woda perfumowana za to jest kompozycją częściej spotykaną, której stężenie olejków wynosi od 10-20%. Nosi oznaczenie EDP. Woda toaletowa ma rzadsze stężenie od 5% do 10%, ich zapach jest delikatniejszy, mniej trwały. Woda kolońska jest najdelikatniejszą kompozycją, która najczęściej występuje w buteleczkach dla mężczyzn. Zwyczajowo nazywamy perfumami wszystkie zapachy, jednak warto wiedzieć co mamy do wyboru i co jest w naszym zasięgu cenowym.

Rodzaje zapachów

Warto wiedzieć, że istnieją 4 podstawowe grupy zapachowe, do których są klasyfikowane perfumy:

  • Zapachy kwiatowe
  • Zapachy cytrusowe
  • Zapachy szyprowe
  • Zapachy orientalne

Pierwsza grupa, zapach kwiatowe są zdecydowanie najczęściej wybierane. Cechuje je delikatny aromat, który ma zazwyczaj wiodącą nutę jednego konkretnego kwiatu lub cały bukiet często połączone z nutami owocowymi. Zapachy cytrusowe z kolei są orzeźwiające i bazują na aromatach powstałych z owoców cytrusowych i kwiatów. Zapachy szyprowe mają ciężką woń, bo są skomponowane na bazie mchu dębowego połączonego z różą, żywicą i paczulą. Zapachy orientalne również są intensywne, tworzone są z aromatów korzennych, w których można wyczuć nutki żywicy, cynamonu i kardamonu. Warto wiedzieć, że testując zapachy musimy mieć świadomość, że perfumy mają trzy nuty zapachowe: nutkę głowy, którą można poczuć od razu po rozpyleniu, pachnie tak samo na każdym typie skóry; nutkę serca, którą czuje się przez kilka godzin oraz nutkę bazową, która jest wyczuwalna dopiero gdy perfumy rozwiną się na skórze. Nutki serca i bazową mogą inaczej pachnieć na różnych typach skóry.

Jaki zapach dla kogo?

Kobiety o romantycznej duszy lubią delikatne zapachy, dlatego poleca im się kompozycje kwiatowe. W eleganckim wydaniu świetnie sprawdzą się intensywniejsze zapachy z orientalnej grupy zapachowej. Dla osób aktywnych poleca się świeże zapachy stworzone na bazie owoców cytrusowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *